قوانین قوانین مالیات‌های مستقیم

ماده ۲ قانون مالیاتهای مستقیم

ماده ۲– اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند

۱- وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی

۲- دستگاه­هایی که بودجه آنها وسیله دولت تأمین می‌شود

۳- شهرداری‌ها و دهیاری ها

تبصره- اعمال این ماده از زمان تاسیس دهیاری های کشور می باشد.مالیات هایی که قبل از لازم الاجرا شدن این قانون به دهیاری ها تعلق گرفته و اخذ شده است، مشمول معافیت این قانون نمی شود.

۴- بنیادها­ و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف­ حضرت­امام خمینی(ره) و مقام­ معظم رهبری.

تبصره۱-شرکت هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به اشخص و موسسه‌های مذکور در بندهای فوق باشد،سهم درامد یاسود آنها مشمول حکم این ماده نخواهد بود.حکم این تبصره مانع استفاده شرکت‌های مزبور ازمعافیت‌های مقرر در این قانون،حسب مورد،نیست.

تبصره۲- درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصادی از قبیل فعالیت‌های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و سایر فعالیت‌های تولیدی برای‌ اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می‌شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ مذکور در ماده (۱۰۵) این قانون‌مشمول مالیات خواهد بود.

مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف به انجام دادن تکالیف مربوط طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر ‌این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مودی مسوولیت تضامنی خواهند داشت.

تبصره۳- حذف شد.    

نیلوفر اصفهانی
نیلوفر نصر اصفهانی هستم، کارشناس حسابداری و حسابرسی موسسه حسابگران آگاه نگر. امیدوارم بتونم بهترین‌های دنیای مالیات، حسابداری، حسابرسی و قوانین‌ متفاوت را به بهترین حالت در وب‌سایت رسمی حسابگران ارائه کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *